• دوره های مربیگری و داوری در اسفند ماه 1399برگزار خواهد شد.
  • انجمن اسپوکس ایران از مربیان رشته های ورزشی دعوت به همکاری می نماید

تاریخ ارسال : 1399/11/22     زمان ارسال: 15:53:42 تعداد بازدید: 17474

تاریخچه پیدایش و تعریف ورزش اسپــوکس

مقدمه :

 

ورزش مهیج اسپــوکس ره آوردی نو در دنیای هنرهای رزمی  توسط استاد بزرگ محمدرضا هاشم پور پاشاکی (قهرمان هنرهای رزمی جهان ، مربی و داور بین المللی هنرهای رزمی) در سال 1390 با بهره گیری از سالها تجربه فعالیت در هنرهای رزمی و مطالعه تاریخ رزم ایران باستان و ورزشهای بومی،محلی و سنتی ( شمشیربازی،چوب بازی،کشتی های سنتی ) به منظور آشنایی بیشتر جهانیان و نسل آینده ایران با فرهنگ پرآوازه ایران زمین که گنجینه ای از هنر،آداب ، سنت ها ، جنگاوری،شهامت ، جوانمردی ، دانش و بینش نیاکان فرزانه ما است، پایه گذاری شد.

همه ما بر این باوریم  که آداب و رسوم هر ملتی گنجینه پر ارزشی است  از فرهنگ و هنر و اخلاق مردم یک مرز و بوم که به مرور زمان شکل یافته و پس از گذر از فراز و فرودهای گذشته های دور ، امروز به دست آن قوم رسیده است ،لذا این گنجینه چنانچه به درستی از نسلی به نسل دیگر نرسد از بین خواهد رفت و یا این که در برابر هجوم فرهنگ های بیگانه ، دستخوش دگرگونی های جبران ناپذیری خواهد شد. بر همین اساس به هیچ عنوان مخالف استفاده و بهره گیری و مطالعه از دانش و فرهنگ بیگانه نیستیم و آنرا را رد نمیکنیم ، اما معتقدیم خودباوری ، حفظ و نشر فرهنگ پربار و دیرینه سرزمین مادری ایران عزیزمان  و انتقال آن به آیندگان تداوم و عزتمندی و توسعه پایدار را به همراه خواهد داشت لذا توجه به خودباوری از اهداف  اصلی نسل حاضرو نسل آتی  به شمار میرود و می بایست به گنجینه تاریخی خود (فرهنگ و تمدن پربارایران زمین ) افتخار کند. آیندگان باید بدانند ایرانیان در حین جنگاوری، شهامت و دلیری ، پرچم دار صلح و دوستی می باشند.تاسی گرفتن از منشور این سرزمین در سازمان ملل و قانون اساسی برخی کشورهای مدرن گواه این مهم است.


شعار اسپوکس " در کنار هم جهانی مملو از سلامت ،نشاط ، صلح و دوستی و زندگی مسالمت آمیز "تعریف  ورزش اسپـوکس

 

اسپوکس  به معنی ورزش سریعتـر باهوشتـر قویتـر است. کلمه لاتین spoqcs ، اسم تجاری ورزش اسپـوکس و مخفف لاتین "ورزش، سریعـتر،باهوشـتر و قویـتر است".

                                          Sport, Quicker, Clever, Stronger  

 

رشته ورزشـی اسپـوکس برگرفته  از فنون و ابزارهای دفاعی دوران باستان و عصر جدید و ترکیبی از تکنیک های مدرن ، کاربردی و پویا هنرهای رزمی میباشد ، تا بتواند یک روش آینده نگرانه برای دفاع از خود را از طریق آموزش جسمی ، روانی ، معنوی و روحی با دانش علمی به روز ارائه دهد. اسپوکس مجموعه‌ای از حرکات ظریف و سریع است. در این ورزش تمام عضلات و مفاصل بدن به کار گرفته می‌شوند. رشته ورزشی اسپوکس ازتحرک بالایی برخوردار بوده و یک ورزش کاملا همگانی و قهـرمانی است . در این ورزش ورزشکار سرعت و چالاکی، انعطاف ‌پذیری، پاسخ سریع به تحریکات و هماهنگی و توازن را در خود تقویت می‌کند. در ورزش اسپـوکس محدودیت سنی و جنسی  وجود ندارد و با توجه به طراحی تخصصی ، کارا و آسان سرفصلهای آموزشـی، فرصتی برای همه افراد ایجاد گردیده که در باشگاهها ، ادارات ، مدارس ،پارکها در جهت ارتقاء اعتماد بنفس و شادابی و لذت بردن از ایام فراغت به فعالیت در رشته ورزشی اسپـوکس و شرکت در رقابتهای همگانی و قهرمانی آن ، ضمن توسعه و تقویت مهارت آمادگی جسمانی ، دفاعی و چابکی خود، روحیه امید به زندگی و اعتماد به نفس را در خود تقویت کنند.

ورزش اسپوکس می تواند نقش بسزایی در ايجاد حرکت ، شادي ، سلامت ، تعامل اجتماعي ، اتحاد و رشد جوامع و شهروندان سراسر جهان از طريق ارتقاء و ترويج  فرهنگ تربیت بدنی ، توسعه ورزش همگانـی و فعاليت هاي بدني ایفا نماید. به ندرت کسی پیدا می شود که در کلکسیون اسباب بازیهای دوران کودکی خود شمشیر چوبی یا پلاستیکی نداشته باشد . همه ما به نوعی در دوران کودکی و ... تجربه شمشیربازی و چوب بازی کودکانه و حتی کشتی و کشمکش داشته ایم و گاها در خاطرات خود آنرا مرور می کنیم.آری ورزش اسپوکس در واقع "نوستالوژی دوران کودکی" همه ما می باشد.